DZIRNAVU IELA

Nama pārbūves gaitā vienā projektā veiksmīgi savienojusies rūpīga restaurācija 1.stāvā arhitekta Šmēlinga dzīvoklī, rekonstrukcija ēkas vidējos stāvos un jaunbūve - jauna divstāvu virsbūve ar apdzīvojamu jumta terasi un skatu uz Rīgas jumtiem. Jumta terase būtībā kļuvusi par nama piekto fasādi.

Restaurācija

Arhitekta R.Šmēlinga dzīvoklis ēkas 1.stāvā bija saglabājis ne vien sākotnējo plānojumu un pārsteidzošu būvdetaļu bagātību, bet arī savu garu kā pagājušo laiku nospiedumu. Mūsu izvēlētā pieeja bija sekojoša – viss, kas ir saglabājies, jāsakārto un jāatstāj savā vietā. Vecajām būvdetaļām pēc restaurācijas nav jāizskatās jaunām. Savukārt jaunajai apdarei un risinājumiem nav jāimitē pagātnes liecības, tādēļ mēs necentāmies kopēt zudušo. Piemēram, gaišo un mierīgo sienu krāsojumu padarījām par fonu, kas netraucē baudīt Šmēlinga dekora greznību. Vienlaikus tas ļāva atvieglot sajūtu šajās telpās un padarīt tās gaišākas. Viss, kas šeit izskatās vecs, tāds arī ir. Viss, kas ir jauns, kalpo kā atbalsts un fons vēsturiskajai substancei.

Rekonstrukcija

Nama vecajā daļā izvēlējāmies plānojumu, kas ir mūsdienīgs, tomēr nav pretrunā ar vecā īres nama noskaņu. Dzīvokļi ir tādi, lai acij, prātam un ķermenim tajos būtu laba sajūta – balti un brīvi. Dekors ir minimāls, tas atgādina par bijušo, bet neapgrūtina. Detaļas Ilgā un rūpīgā atlasē tika izvēlētas detaļas, kas veido konceptuālu kopumu, apzināti atsakoties no sezonas aktualitātēm flīžu, santehnikas, rokturu izvēlē. Funkcija, apjoms, forma, materiāli, krāsas un detaļas – viss runā vienā valodā.

Terase

Iznākot uz jumta terases, izrādās, ka Rīgai ir sava, ielas līmenim paralēla jumtu pasaule. Terase atrodas ne par zemu, ne par augstu – tieši īstajā līmenī, lai justos mājīgi starp apkārtējo namu jumtu izbūvēm, skursteņiem un tornīšiem. Šķiet, ka visu redzamo var aptaustīt ar roku. Lejā dunošā pilsēta šeit tikpat kā nav dzirdama.

Šmēlings

Pēc bijušā Rīgas pilsētas galvenā arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga (1840 – 1917) projektiem Rīgā uzcelts ap pussimts ikvienam zināmu sabiedrisko ēku – Matīsa un Āgenskalna tirgus paviljoni, Hanzas ielas ugunsdzēsēju depo, Rīgas 1.slimnīca un daudzi citi, kā arī virkne dzīvojamo namu. 1892.gadā R.Šmēlings projektēja un uzcēla divas četrstāvu ķieģeļu ēkas Dzirnavu ielā 60. Pagalma nama 1.stāvā arhitekts sev iekārtoja modernu un bagātīgi dekorētu privāto dzīvokli.